krótkowłosy pseudointelektualista

Wpis

poniedziałek, 07 marca 2016

Bratysława 2016, Warszawa 2019?

No więc w Słowacji tamtejszy PiS właśnie stracił większość w parlamencie. Poparcie zjechało mu o 15 punktów procentowych, do 28%.. Cieszycie się, prawda?
 
(Tak, wiem, że SMER występuje w barwach socjaldemokracji, ale tak naprawdę to partia populistyczno-konserwatywna).
 
To teraz zobaczcie, kto za nim:
 
12,1%: Wolność i Solidarność, czyli słowaccy korwinobalceryści - radykalnie liberalni i eurosceptyczni. W Parlamencie Europejskim w bloku Konserwatystów i Reformatorów (tym samym co PiS).
 
11,0%: Zwyczajni Ludzie, czyli rozłamowcy z Wolności i Solidarności. Takie konserwatywne skrzydło PO. Też w bloku Konserwatystów i Reformatorów.
 
8,6%: Słowacka Partia Narodowa. Taka Liga Polskich Rodzin, czyli "umiarkowani" narodowcy.
 
8,0%: Ludowa Partia Nasza Słowacja. Taki ONR, czyli "radykalni" narodowcy.
 
6,6%: Jesteśmy Rodziną. Wodzowska partia z hasłami narodowymi, antyimigracyjnymi, antykorupcyjnymi i popieraniem drobnej przedsiębiorczości, czyli taki Ruch Kukiza.
 
6,5%: Most, umiarkowana, liberalno-konserwatywna partia mniejszości węgierskiej.
 
5,6%: Sieć, kolejna partia centrowa.
 
Pod progiem - chadecy i druga partia mniejszości węgierskiej.
 
Mniejsza, że z tego całego towarzystwa nie da się stworzyć żadnej sensownej koalicji, mniejsza, że będąc Słowakiem pewnie byłbym zmuszony głosować na Sarnę z Krzesłem na Głowie. Istotne jest co innego: kosztem Smeru zyskała przede wszystkim nie liberalno-konserwatywna opozycja, ale nacjonaliści.

I tak samo może być w Polsce za trzy i pół roku, jeżeli wyborcy rozczarowani PiS nie będą mieć innej alternatywy niż ruch obrony status quo ante i radykalna prawica.
 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
airborell
Czas publikacji:
poniedziałek, 07 marca 2016 10:23

Polecane wpisy

 • MŚ 2018 - podsumowanie

  W związku z wyrażanym zapotrzebowaniem krótkie podsumowanie mundialu w Rosji.   To nie był mundial ani jakiś spektakularnie dobry, ani spektakularnie słaby

 • O finansowaniu partii wg Nowoczesnej

  W kampanii wyborczej Nowoczesna Ryszarda Petru zapowiadała całkowitą likwidację finansowania partii politycznych z budżetu. Teraz wychodzi z propozycją ustawy,

 • Zamiast rankingu prezydenckiego

  Nie będzie w tym roku tradycyjnego rankingu prezydenckiego - nie ma w tym roku właściwie żadnych kandydatów, na których mógłbym ewentualnie głosować, a zastana

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość kmat napisał(a) z *.18-2.cable.virginm.net komentarz datowany na 2016/04/20 21:00:24:

  To jest jednak Słowacja. Tam od upadku komuny polityka była dość niskiej jakości i według polskich standardów. Wystarczy wspomnieć Mecziara. Fico to na tym tle jednak postęp. Zresztą ogólnie kraje zakarpackie mają takie dziwne ciągoty.
  W jakieś wielkie sukcesy narodowców w Polsce jednak nie wierzę. Paradoksalnie dlatego, że Polska jest etnicznie bardzo jednolita - ksenofobia nie ma paliwa. To zupełnie inna sytuacja niż południowi sąsiedzi z liczną, słabo zintegrowaną mniejszością romską. Natomiast jakieś ruchy kukizopodobne faktycznie mogą zawiedzionych PiSem przejmować.

 • Gość runfixe napisał(a) z *.fbx.proxad.net komentarz datowany na 2017/01/04 11:21:59:

  Witaj, forum tylkoigrzyska wróciło pod nową domeną forum.tylko-igrzyska.pl/index.php
  Zaczynamy jednak od zera

Dodaj komentarz