krótkowłosy pseudointelektualista

Wpis

piątek, 26 grudnia 2014

Co Marek Kondrat zrozumiał z Prześnionej rewolucji

Marek Kondrat w Tygodniku Powszechnym powołuje się na "Prześnioną rewolucję" Ledera:

"Ona [rewolucja] już nastąpiła. Andrzej Leder stawia tezę, że rewolucja społeczna w Polsce odbyła się między 1939 a 1946 r., w ogromnej części bez naszego udziału. Trzy najbardziej symboliczne elementy tej zmiany to Holokaust, Katyń i Powstanie Warszawskie: straciliśmy wtedy mieszczaństwo, inteligencję, klasę średnią. Potem przyszła reforma rolna i zmiana mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski styl życia. W miejscu tych nieobecnych zasiedli ci, którzy nie byli na to kompletnie gotowi. Czyli – wracając do Starowieyskiego – nie umieli zachować dystansu 10 centymetrów od stołu."

A Leder mówił (w wywiadzie ze Sroczyńskim):

"Polska przedwojenna żyła w czymś, co można nazwać przedłużonym średniowieczem. Było to społeczeństwo stanowe, bardzo niesprawiedliwe. Duża część ludu nienawidziła tych wszystkich, których postrzegała jako wyzyskiwaczy, czyli pośredników, Żydów, mieszczaństwa w ogóle, a poza tym ziemiaństwa. Przy czym ziemiaństwo było trudniej nienawidzić, bo uosabiało polskość i tradycję, do której wielu aspirowało. Więc ta nienawiść była dość zawikłana."

Powoływać się na niego, żeby gloryfikować ten przedwojenny układ (a to właśnie robi Kondrat, zachwycając się tymi 10 centymetrami od stołu)... no mózg staje.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Kategoria:
Autor(ka):
airborell
Czas publikacji:
piątek, 26 grudnia 2014 20:27

Polecane wpisy

 • O planie Morawieckiego

  Został opublikowany strategiczny plan ministra Morawieckiego dotyczący polityki gospodarczej rządu.   Zanim zaczniemy go opisywać, trzeba najpierw powiedzi

 • Dycha 2014

  Ze zgrozą odkryłem, że w plebiscycie Przeglądu Sportowego nie wybiera się już dziesięciu najlepszych sportowców roku - wybór ogranicza się ledwie do kliknięcia

 • Kampania, której nie ma

  Podobno to są bardzo ważne wybory. Dla PiS-u, bo mógłby wreszcie coś wygrać, dla Platformy, bo mogłyby odwrócić (albo potwierdzić) negatywny trend, dla SLD, bo

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość imagistyk napisał(a) z *.internetia.net.pl komentarz datowany na 2014/12/27 12:59:01:

  Mam nadzieję,że uda mi się znaleźć i przeczytać książkę Ledera, o której przeczytałem już dużo dobrego. Rewolucja , o której pisze Leder nie istnieje w polskiej świadomości. Tamte lata to : Wrzesień( 1 i 17),Katyń,powstanie warszawskie,Jałta i żołnierze wyklęci. Nic nie mówi się o reformie rolnej,wędrówce ludów, odbudowie kraju czy likwidacji analfabetyzmu. To przemilczenie jest głównie dziełem wnuków beneficjentów tamtej rewolucji.

 • airborell napisał(a) komentarz datowany na 2014/12/28 08:56:19:

  Jeśli Ci się nie uda jej dostać (jest w Bibliotece Śląskiej, pewnie w innych większych bibliotekach też), to mogę Ci ją pożyczyć.

 • Gość imagistyk napisał(a) z *.internetia.net.pl komentarz datowany na 2014/12/28 12:47:56:

  Dziękuję za dobre intencje, ale mieszkam w Białymstoku. Jakoś sobie poradzę.

 • airborell napisał(a) komentarz datowany na 2014/12/28 20:23:11:

  Poczta Polska jeszcze działa ;).

Dodaj komentarz